Wydłużanie kości gwoździem śródszpikowym samorosnącym PRECICE

Na czym polega wydłużanie gwoździem PRECICE:

Wydłużanie gwoździem PRECICE (Precice Lengthening System, NuVasive Specialized Orthopedics, San Diego, USA), polega na umieszczeniu specjalnego rosnącego gwoździa do środka kości. Gwóźdź Precice  składa się z teleskopowego metalowego pręta (tzw. gwoździa wydłużającego) wyposażonego w mechanizm napędzany polem magnetycznym. Gwóźdź jest umieszczany wewnątrz kanału szpikowego poprzez niewielkie nacięcie w skórze. Jest wyposażony w mały silnik napędzany polem magnetycznym. Silnik jest aktywowany przy pomocy zewnętrznego sterownika (External Remote Controller, ERC), który umożliwia stopniowe wydłużanie gwoździa Precice. Wewnątrz urządzenia znajduje się obracający się magnes. Ruch magnesu w sterowniku powoduje powolne rozsuwanie mechanizmu gwoździa Precice i wydłużanie kości (jest to możliwe dzięki zablokowaniu końców gwoździa).

O ile możemy wydłużyć kończynę i jakie długości ma gwóźdź?

Maksymalny zakres wydłużania zależy od zastosowanego gwoździa Precice jak i budowy Pacjenta. Różne rozmiary implantów pozwalają na wydłużenie kości o 3  długości 30, 50 lub 80 mm. Gwóźdź Precice występuje w trzech średnicach: 8,5 mm, 10,7 mm oraz 12,5 mm. W większości przypadków wszczepia się gwoździe pozwalające na wydłużanie o 50 do 80 mm.

Od czego zależy użyty rozmiar gwoździa?

Gwóźdź Precice jest dostępny w kilku długościach i średnicach, lecz pomimo tego kości niektórych osób mogą być za małe, aby go zastosować. Gwóźdź musi zmieścić się w kanale szpikowym, dlatego średnica kości musi być wystarczająco duża. Pomiar średnicy danej kości jest wykonywany podczas konsultacji lekarskiej na podstawie kompletu badań obrazowych w naszej klinice.

Przeciwskazania do zabiegu:

Do procedur Precice nie kwalifikują się pacjenci z rozrusznikiem serca oraz osoby planujące badanie rezonansem magnetycznym w ciągu nadchodzącego roku.

Wszystko o wydłużaniu kończyn

Menu