AKTUALNOŚCI

Jaki wpływ może mieć kompleks niskiego wzrostu na życie?

Kompleksy są w naszym społeczeństwie tematem tabu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, w jaki sposób ta trudna do omówienia kwestia może oddziaływać na nas samych. Urazem, z którym wbrew pozorom nie może poradzić sobie spora część z nas, jest kompleks niskiego wzrostu. Jaki wpływ może mieć on na nasze życie i czy faktycznie trzeba zwrócić na niego większą uwagę, niż mogłoby się wydawać?

Kompleks niskiego wzrostu dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie da się jednak ukryć, że mówi się o nim więcej w przypadku panów, niż płci pięknej. Z czego to wynika? Głównym czynnikiem jest fakt, że wysoki wzrost przez wielu kojarzony jest z atrakcyjnością. Niższy mężczyzna porównuje się do innych właśnie pod tym kątem. Może to wówczas spowodować, że zacznie on postrzegać samego siebie jako osobę nieprzyciągającą uwagi kobiet.

Wyrobiony został pewnego rodzaju stereotyp, zgodnie z którym wysoki mężczyzna jawi się jako przystojny, przez co jego wygląd będzie intrygował i interesował płeć przeciwną. Znalezienie potencjalnej partnerki będzie w takiej sytuacji łatwiejsze, niż ma się to odbyć u osoby, która wysokim wzrostem pochwalić się nie może. Okazuje się, że wysokość ciała człowieka to element, który w odczuciu kobiet rzeczywiście jest rzeczą istotną. Poszukują one partnerów wyższych od siebie, gdyż wysoki mężczyzna postrzegany jest jako pewny siebie, a tego oczekują kobiety. Co za tym idzie, kompleks niskiego wzrostu może być tu o tyle mocno odczuwalny, gdyż zahacza już o sferę poczucia własnego zdecydowania i śmiałości. To z kolei prowadzić może do wycofania społecznego i braku samoakceptacji, co bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie w codziennym życiu.

Kompleks niskiego wzrostu bezpośrednio wpływa nie tylko na psychikę, ale i życie człowieka. I nie chodzi tu jedynie o relacje damsko-męskie, ale także o inne aspekty. Sportowcom, którzy mierzą dużo centymetrów, łatwiej jest zrobić karierę, ponieważ sprzyjają temu właśnie ich warunki fizyczne. To nie przypadek, że w sportach takich jak koszykówka, siatkówka, czy piłka nożna dominują gracze, których wzrost rzadko schodzi poniżej 180 cm. Kompleks niskiego wzrostu pojawić się może także u tych, którzy marzą o zostaniu aktorem czy modelem. Są to bowiem profesje, gdzie wzrost odgrywa kluczową rolę. Niskie osoby będą stale porównywane z wyższymi od siebie, przez co już na początku będą miały utrudnione zadanie, aby się wybić. Kompleks niskiego wzrostu to zdecydowanie problem, z którym boryka się znaczna część ludzi. Ludziom, którym nigdy nie przeszkadzał własny wzrost, ciężko jest wyobrazić sobie ten ból, ale bycie niską osobą niesie za sobą o wiele więcej niedogodności, niż mogłoby się wydawać.

Następny wpis
Jaki jest idealny wzrost kobiety i mężczyzny?
Menu