AKTUALNOŚCI

Jaki jest idealny wzrost kobiety i mężczyzny?

W kulturze umocniło się przekonanie, że mężczyzna powinien być wyższy od kobiety. Nie jest to jednak reguła, gdyż istnieje wiele par, które są świetnym przykładem na to, że wzrost to tylko sprawa drugorzędna. Nieraz bowiem spotkać się można z sytuacją, kiedy to żona mierzy kilka centymentrów więcej od swojego męża, czy to chłopak jest niższy od swojej dziewczyny. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż na pierwszym miejscu powinno być szczęście i wzajemne zrozumienie obu stron. Jeśli jednak przyjrzeć się tej kwestii bliżej, to czy faktycznie wzrost nie ma żadnego znaczenia? Bo jeśli ma, jaki jest zatem idealny wzrost dla kobiety i mężczyzny?

162 cm – dokładnie tyle mierzy statystyczna kobieta na świecie, zaś statystyczny mężczyzna – 173 cm. Czy takie wynik są równoznaczne z tym, że przez resztę społeczeństwa zostaną uznane za perfekcyjne? W przypadku Polek wzrost liczy trochę więcej, gdyż statystyczna pani z kraju nad Wisłą mierzy około 165 cm, natomiast pan – około 177,5 cm. Pary, między którymi jest +/-10 cm różnicy wzrostu, są w idealnej sytuacji, gdyż powszechnie uznaje się to za najkorzystniejszą rozbieżność między mężczyzną, a kobietą. Panuje jednak też przekonanie, że duet pokroju 155 cm u płci pięknej i 160 cm u faceta to zbyt niski wzrost dla obu stron. Podobnie będzie, jeśli chodzi o drugą skrajność, czyli osoby bardzo wysokie.

Ile powinien mierzyć mężczyzna, a ile kobieta?

Według większości ludzi kobieta, której wzrost schodzi poniżej 160 cm lub też przekracza 180 cm, nie będzie budziła takiego zainteresowania, jak odpowiedniczka jej płci o wzroście około 170 cm. W przypadku panów jest podobnie – mężczyzna poniżej 170 cm uznawany jest za niskiego, natomiast kiedy mierzy powyżej 195 cm, jest już “nieco za wysoki”.

Można więc wywnioskować, że idealny wzrost kobiety to przedział od 163 do 169 centymetrów, a idealny wzrost mężczyzny – od 180 do 185 cm. Ponadto ważne jest, by różnica między partnerami wynosiła około 10 cm. Ma się to oczywiście odbyć przy założeniu, że wyższy ma być mężczyzna.

Nasza wysokość to coś, na co nie mamy zbytnio wpływu. Rodzimy się niscy lub wysocy i tacy możemy pozostać przez całe życie lub w dzieciństwie być dzieckiem niskim, jednak w późniejszych latach poszczycić się dużym wzrostem i odwrotnie. Wszystko to jest kwestią genów, ogólnego zdrowia, czynników środowiskowych, czy po prostu zwykłego przypadku.

Czy jest jednak sposób, żeby dodać sobie kilka do kilkunastu centymetrów?

Okazuje się, że tak. Coraz więcej osób mających ogromne kompleksy z powodu niskiego wzrostu decyduje się na zabieg wydłużania kości, który może im dodać nawet do 15 cm wzrostu. Dużo się mówi o idealnym wzroście zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Dla niektórych jednak idealny wzrost to po prostu kilka centymetrów więcej.

Poprzedni wpis
Jaki wpływ może mieć kompleks niskiego wzrostu na życie?
Następny wpis
Wydłużanie kończyny systemem implantów Precice Stryde.
Menu